Oluklu Mukavva Kağıt Piyasalarında Büyük Belirsizlik !!!

Tarafından gönderildi: webmaster__ Yorumlar: 0

Oluklu Mukavva Kağıt Piyasalarında Büyük Belirsizlik !!!

2016 yılının sonlarında Çin Halk Cumhuriyetinde yaşanan Kağıt ve Oluklu Fabrikalarının Çevre Kirliliği nedeniyle kapatılması sürecini takiben ; Çin Gümrük İdaresi Şubat 2017 tarihinde Ulusal Kılıç adını verdikleri geri dönüştürülen kağıtlarında dahil olduğu yasadışı (içerisinde izin verilenden fazla farklı katı atıklar bulunan) atık kağıt ithalatını yasaklayan bir program açıkladı. Bundan sonra, Çin yönetimi geçtiğimiz Temmuz ayında Dünya Ticaret Örgütü’ne (WTO) 2017 yılı sonunda geri dönüşümlü atık kağıt da dahil olmak üzere 24 çeşit katı atığın ithalatını yasaklayacağını bildirdi.

Geçen bu süre içerisinde  Çin “Katı Atık İthalat Yönetiminde Reformu Teşvik Etmek İçin ” bir plan hazırladı. Plan, Çin’in yeni katı atık ithalat politikası için temel çerçeveyi oluştursa da, yeni politikanın pek çok ayrıntısı hala geliştiriliyor.

Çin, mayıs ayı sonlarında toplanan kağıt ithal izinlerinin onaylanmasını erteledi. Birçok kağıt üreticisi ve atık kağıt ayrıştırma tesisi , temmuz ayında çevresel incelemelerde başarısız oldu ve bazı üreticiler ithalat izinlerininin iptal edilmesiyle birlikte çeşitli maddi cezalara maruz kaldılar.

Temmuz ve Ağustos aylarında ithal yasağı ve ithalat izni sorunu küresel pazarı etkilemeye başladı.

Çin ithalatının azalmasıyla birlikte, ABD ve Avrupa’daki en büyük iki kağıt toplayıcı ihracatçısı Ağustos ve Eylül aylarında belirgin bir fiyat azalması yaşadı. Buna karşılık Çin içerisinde geri dönüşümlü kağıt fiyatlarında yetersiz arz nedeniyle hızlı bir yükseliş meydana geldi. Çinli kağıt fabrikaları ithal geri dönüşümlü kağıt tedarik edemedikleri için yerli geri dönüşüm tesislerine daha fazla baskı yapmaya başladılar ve bunun sonucunda iki ay gibi kısa bir sürede Çin içerisinden elde edilen hurda kağıtların fiyatı 160$/Ton seviyesine çıkarken farklı bölgelerden ithal edilen hurda atık kağıtların maliyeti 100$/Ton seviyesine kadar geriledi.

Tüm bunların sonucunda Oluklu Mukavva ambalaj ürünlerinin fiyatları bir miktar yükseldi. Bu gelişmelerin sonucunda Çin de yer alan bir takım kağıt fabrikaları düzensiz hurda kağıt tedariği sorunu nedeni ile üretimlerine uzun bir ara vermek durumunda kaldılar.

Çin de bulunan Oluklu Mukavva üreticileri piyasada yaşanan güçlü talebi karşılamak için işlenmiş kağıt bobin veya oluklu levha ithalatına başladılar.

Yılın sonuna yaklaştığımız bu dönemde Çin tarafından açıklanacak 2018 İthalat kotası miktarı içinde bulunduğumuz kağıt ürünleri piyasasında meydana gelebilecek değişkenlikleri tanımlamak adına büyük önem taşıyor.

2018 Yılında Çin İthalat kotasında ciddi bir azalma olacak mı ?

İşte bu sorunun yanıtı herkes için çok önemli ;

Konuyla ilgili şu ana kadar yapılmış herhangi bir resmi bilgilendirme olmamasına rağmen bunun pek mümkün olmayacağı fikri daha hakim görünüyor.

Tüm bu gelişmeler paralelinde aşağıdaki soruların yanıtları kağıt piyasasının yakın gelecekteki seyrine yön verecek gibi görünüyor ;

  • Çinli kağıt üreticileri ihtiyaçlarını karşılamak için daha yüksek oranlarda ve ithalat engeli olmayan OCC (Oluklu Fabrika Hurdası) ve ONP (Gazete Kağıdı Hurdası) gibi yüksek kaliteli atık kağıtlara yönelirlermi ?
  • Çin içerisinde bulunan yerli atık kağıt ayrıştırma işletmeleri yeterince hızlı kapasitelerini arttırmayı daha fazla geri dönüşüm gerçekleştirmeyi  başarabilecekler mi ?
  • Çin tarafından ithalatı yapılamayan atık kağıtların yöneleceği yeni pazar neresi olacak ?
  • Çin geri dönüşümlü atık kağıt ithalatını kesmeye çalışırken gelecekte daha fazla işlenmiş kağıt veya oluklu levha satın alabilir mi ?
  • Çin Oluklu ve Kağıt makinelerini çalıştırmak için daha fazla virgin dediğimiz Kraft kağıt talebini arttırabilirmi ?
  • Nihayetinde orta ve uzun vadede Çin geri dönüştürülmüş hurda kağıt ithalatı yerine işlenmiş kağıt ve oluklu mukavva levha ithalatını arttırmayı tercih edermi ?

İşte bütün bu soruların yanıtları sadece Çin kağıt piyasası için değil ülkemizin de içerisinde bulunduğu genel kağıt endüstrisi için büyük önem taşımaktadır.

Serkan KARAKALE

İşletme / Makine Mühendisi

05423191974

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir