Doğru Ambalaj Çözümü, Tedarik Zinciri Maliyetlerinde Milyonlarca Lira Tasarruf Sağlayabilir

Tarafından gönderildi: webmaster__ Yorumlar: 0

Otomotiv , Makine İmalatı , Mobilya, iklimlendirme cihazları, çamaşır makineleri ve kurutucular, çim biçme makineleri, gibi büyük ve hacimli tüketici ürünlerinde uzmanlaşmış şirketler, tedarik zincirindeki ürün hareketlerinin neden hem üreticiyi hem de distribütörü olumsuz etkileyebileceğini gayet iyi anlarlar.

Nakliye maliyeti ve oluşan nakliye hasarları ve ambalajlama ile ilgili maliyetler hızlı bir şekilde toplanabilir ve sonuç olarak büyümeyi engelleyebilir. Ancak, her zaman böyle olması gerekmez.

Doğru paketleme ve ambalaj tasarımı, söz konusu maliyet faktörlerini önemli ölçüde azaltabilir ve aynı zamanda üreticiler, perakendeciler ve tüketiciler için yüksek düzeyde memnuniyet yaratabilir. Hasarı ve genel tedarik zinciri maliyetlerini düşürmeyi ararken göz önünde bulundurulması gereken birkaç noktayı aşağıda özetlemeye çalıştım;

  • Bir temas noktası analizi yapın: Bu nitelikte bir değerlendirme, bir şirketin ürününün tüm tedarik zinciri boyunca nasıl ilerlediğini izlemesini sağlar. Deneyimli ambalaj mühendisleri, belirli bir ürün için gerekli koruyucu ambalajlamanın işlevsel gereksinimlerini tam olarak anlamak için üretim hattı kısıtlamalarını, mevcut ambalaj tasarımını, taşıma yöntemlerini, nakliye modlarını ve nihai varış lojistiğini dikkatlice analiz etmelidir.
  • Ekstra ambalajlama her zaman daha iyi sonuç demek değildir : Yüksek düzeyde hasar gören ürünler için, aşırı doldurulmuş bir ambalajlama çözümüne güvenmek herkes için hayatı kolaylaşır. Fakat bu tip tasarımlar tipik olarak, taşıma ve dağıtım sırasındaki hasarlara karşı korumayı garanti etmek amacıyla, nakliye esnasında meydana gelen kuvvetleri karşılamak için içleri köpük ;sünger ; köşebent vb malzemelerin yoğun kullanımı ile imal edilmiştir. Ne yazık ki, bu tarz tasarımların çoğunlukla ek alan yükleri ve ambalaj maliyetlerini önemli ölçüde artıran ilave depolama alanı gerektiren durumlar ile sonuçlanır. Mümkünse, ambalajı en aza indirmek için ürünlerinizin doğal güçlerinden yararlanmak en iyisidir.

Anitta Ambalaj Mühendisleri olarak, çalıştığımız bir çok projede strafor ; sünger; plastik ;ahşap; plywood vb bir takım malzemelerin kullanımını azaltan veya % 100’ünü ortadan kaldıran , oluklu mukavva sarfiyatını azaltan ve daha az bileşen kullanan paketleme çözümlerinin, ürünün bütünlüğünden ödün vermeden aynı derecede etkili olabileceğini gördük.

Ayrıca, doğru ambalajlama çözümünü ortaya çıkartarak; malzemelerin azaltılması, işgücü iyileştirmeleri ve artan nakliye verimliliğinden elde edilen yıllık tasarrufların milyonlarca liralara ulaşabileceğini gördük. Sizin kuruluşunuz büyük ve hacimli ürünlerinizle ilişkili toplam lojistik maliyetleri azaltmanın yollarını arıyor, ancak çalışmalara nereden ve nasıl başlayacağınızdan emin değilseniz, Anitta Endüstriyel Ambalaj mühendisleri ile iletişime geçebilir ve konu hakkındaki uzmanlıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

Serkan KARAKALE

 

Makine Ambalajı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir