Oluklu Mukavva Kağıt Fiyatları Analizi 12_04_2018

Tarafından gönderildi: webmaster__ Yorumlar: 0

KAĞIT FİYATLARI ARTIŞ ORANLARI ANALİZ RAPORU

2016 yılı Kasım ayı ortası itibariyle döviz kurlarındaki hızlı artış ve hurda kağıt ile kağıt(bobin) piyasalarında yüksek oranda yaşanan arz-talep dalgalanmaları neticesinde oluklu mukavva kağıtlarındaki fiyat artışları aşağıdaki tablodan göreceğiniz üzere uzunca bir süredir devam ediyor.

Yukarıdaki tabloda göreceğiniz üzere 2017 Nisan -2018 Nisan arasında FL ve Beyaz TL kağıtları %34 oranında ; EKO Kraft dediğimiz kağıt gurubunda ise %42 oranında fiyat artışı meydana gelmiştir. Nisan ayı içerisinde yapılan son zam duyurusunu da dikkate aldığınızda 2018 Ocak-Nisan ayları arası geri dönüşümlü oluklu mukavva kağıt fiyat artış oranı %15 seviyesine gelmiştir.

Artışların temel gerekçelerine baktığımız da ;

  1. Hurda fiyatlarında azalma yönünde bir trend olmasına rağmen kağıt fiyatları yükselmeye devam ediyor. Çin kağıt üretim piyasası halen zayıf seyrediyor ve bu da küresel hurda fiyatlarını yumuşatıyor. Bu nedenle kağıt yapımı için ana girdi maliyeti deflasyonisttir. Ancak, Kuzey Amerika ve Avrupa’daki katı talep, fiyatlardaki yukarı yönlü ivme açısından bir çekim etkisi oluşturuyor.
  2. Amerika pazarında üretimin hızlı olması ve 2018 yılı için oluklu mukavva üretiminde hedefledikleri +%2-3 büyüme oranı neticesinde mevcut kağıt üretimlerinin ancak kendi iç pazar taleplerini karşılayabilecek seviyede olması bu bölgeden ithal edilmesi planlanan kağıtların maliyetini yükseltiyor.
  3. Avrupa bölgesinde bulunan Kraft kağıdı alıcıları 2018 yılı için %10-20 arasında fazla talepte bulunuyorlar fakat maalesef üreticilerin kapasiteleri bu artışı karşılayacak seviyede değil. Örnek olarak Almanya oluklu mukavva sektöründe Q1 2018 dönemi için %5,6 lık bir büyüme gerçekleşti bu büyüme pazarda ciddi bir talep artışına neden oluyor.
  4. Özellikle geri dönüşümlü (Recy) oluklu mukavva kağıtlarında Avrupa’da ve ülkemizde yapılan yeni kağıt fabrikaları üretime başlamadan önce fiyat seviyesini belli bir konuma getirmeye çalışıyorlar. Bu nedenle hurda fiyatları gerilemeye devam ederken kağıt fiyatları yukarı yönde hareket ediyor.
  5. Kağıt talebinin artışının ardında yatan nedenlerden birisi olarak düşündüğüm e-ticaretin etkisini şu şekilde anlayabiliriz. Avrupa Parakende Satışçılar birliğinin verilerine göre geçtiğimiz yıl içerisinde Avrupa genelinde internet üzerinden yapılan parakende ürün satışlarında 1 yılda %14,2 artış meydana gelmiş. E-Ticaret üzerinden yapılan satışlar klasik market satışlarına göre ambalajların çeşitliliğinin artmasına ve daha fazla ürünün paketlenmesi ihtiyacını doğurmaktadır bu nedenle e-ticaret oranı yükseldikçe oluklu mukavva ambalaj talebi de artmaya devam edecektir.

Tüm bu gelişmelere ilave olarak son zamanlarda yaşanan aşağıda özet bir listesini bulacağınız Avrupa ve Amerikalı büyük kağıt üreticilerinin Euro ve $  bölgesinde fiyat yükseltme duyuruları dövizde yaşanan ani yükselmeye eklenince iç piyasada fiyat artışı yeniden gündeme gelmiştir.

Mart – Nisan ayların da geri dönüşümlü kağıtlara yapılan %15 artışın oluklu mukavva koli fiyatlarına yansımasının kullanılan kağıt cinslerine bağlı olarak %9-10 oranında olması muhtemeldir.

Bilgilerinize sunarız;

SERKAN KARAKALE

ANİTTA END.AMBALAJ ve MÜHENDİSLİK LTD.ŞTİ.

 

 

Yukarıda verilen tüm veriler sektörden elde edilen bilgilerin bir yorumudur verilerin kullanımından dolayı meydana gelebilecek zarar vb durumlardan raporu hazırlayan kişi veya kurumlar sorumlu tutulamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir