Düşük Gramajlı Oluklu Mukavva Uygulamaları (Lightweight)

Tarafından gönderildi: webmaster__ Yorumlar: 0

Müşterilerimize en yenilikçi ve etkili teknolojiyi ve paketleme çözümlerini sunmak için paketleme endüstrisindeki AMBALAJ trendlerine ve yenilikçi konseptlere daima dikkat ediyoruz. Ambalaj endüstrisindeki en heyecan verici trendlerden biri DÜŞÜK GRAMAJ ambalaj uygulamalarının ilerleyen süreçte kullanıcılar için önemli etkilere devam edeceği beklentisidir.

Bu yeni bir trend mi? Hayır – geçtiğimiz 10 yılda daha hafif oluklu mukavva malzemeler oluşturma hakkında konuşuldu, ancak son birkaç yılda önemli gelişmeler oldu. Avrupalı üreticiler bu konuda ciddi liderlik yaptılar. Ancak Kuzey Amerika, yakın zamana kadar, bunu mümkün kılmak için yeni teknolojiyi benimseme konusunda geride kalmış görünüyordu. Kuzey Amerika’daki oluklu üreticileri de şimdilerde bu eğilimin büyük etkilerini kavramış gibi görünüyor ve ürünlerinin endüstri standardını korurken tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamasını sağlamak için kendi yöntemlerini geliştiriyorlar.

Konuyla ilgili olarak ülkemizde özellikle yabancı sermayeli oluklu mukavva üreticilerinin ve kullanıcılarının farkındalığının yüksek olduğunu bununla birlikte saha da oluklu mukavva satın alma sürecini halen eski yöntemlere göre devam ettirmeye çalışan ve değişime kapalı müşteriler nedeniyle uygulamada ciddi sorunlar yaşandığını söyleyebiliriz.

Peki “Düşük Gramaj (Ağırlık)” (Light Weight) ne demektir.?

En temel anlamda hafif daha hafif bir oluklu mukavva anlamına gelmektedir. Teknik olarak sınıflandırmak gerekirse oluklu mukavva içerisinde kullanılan tüm kağıtların 125 gr/mdaha az olması olarak sınıflandırabiliriz. Düşük gramajlı kağıtlar kullanarak yüksek taşıma mukavemetli kutular elde etmek için daha yeni ve yüksek teknolojiye sahip ekipmanlar ile üretilmiş kağıt ve oluklu mukavva ile bu süreci üretimden satışa kadar yönetebilecek eğitimli insan kaynağına ihtiyacımız vardır.

Peki bu yenilik oluklu mukavva kullanıcıları için ne anlama geliyor.? Bu sadece yeni bir tür kutu mu?

“Hayır, bundan çok daha fazlası ve işinize sağladığı faydalar çok daha önemli olabilir.”

İlk olarak, belirtildiği gibi, düşük gramajlı kutular kesinlikle daha hafiftir, ancak daha güçlüdür geleneksel oluklu mukavva ürünlerle aynı ECT kN/m (Edge Crust) ve Patlama (kPa) (Mullen Test) standartlarına uygundur. Yenilikler asla performanstan ödün vermemelidir.

İkincisi, hafif düşük ağırlıklı ambalaj malzemelerinin kullanılmasıyla gerçekleşecek önemli maliyet tasarrufları vardır. Kullandığınız ambalaj malzemesi daha hafif olacağından daha düşük navlun ücretleri ödersiniz ; ayrıca daha düşük ambalaj ağırlığı daha fazla ürün sevk etmenize neden olabilir böylece birim ürün başına nakliye maliyetleriniz azalır.

Ek olarak, daha az hammadde (kağıt) ve daha fazla geri dönüştürülebilir malzemeler kullanıldığı için düşük gramajlı (lightweight) oluklu mukavva kullanımı sürdürülebilirliği arttırarak karbon ayak izinizi düşürür. Bu hem firma imajınız hem de tüketici talepleriniz için büyük bir katkı sağlayacaktır.

Düşük gramajlı ve/veya yeniden tasarlanmış oluklu mukavva ve ambalaj ürünleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak ; işletmenizde kullanılan ambalaj standartlarını profesyonel ve tarafsız bir göz ile değerlendirip ambalaj kaynaklı maliyet tasarruf alanlarınızı ortaya çıkarmak isterseniz  iletişim bilgilerimizden bize bir mesaj göndermeniz yeterlidir ; ambalaj mühendislerimiz en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir