Oluklu Mukavva Maliyetlerinizi Azaltmanın 7 Yolu!!!

Tarafından gönderildi: webmaster__ Yorumlar: 0

Üretim faaliyeti yapan her işletme ister yeni kurulmuş isterse yıllardır üretim yapıyor olsun bir paketleme ve ambalaj sürecine ve elbette bu sürecin çıktısı olarak bir lojistik maliyetine sahiptir.

Bu yazı ile amacım üretim faaliyeti yapan tüm bu işletmelerin ambalaj ve paketleme maliyetlerini özellikle oluklu mukavva ambalaj maliyetlerini nasıl azaltabilecekleri ile ilgili bir kaç ip ucu vermektir. Yazımın sonunda eminim sizlerde işletmelerinizde benzer değişiklikleri yaparak maliyetlerinizi azaltabileceğiniz konusunda benimle benzer düşünceye sahip olacaksınız.

7 Adımda Oluklu Mukavva Maliyetini Azaltmak;

Ambalaj Ölçülerinizi Kontrol Edin : Kullanmakta olduğunuz oluklu mukavva ambalaj ölçüleri ile enxboyxyükseklik sizin ürününüz ne kadar uyumlu genel bir kabul olarak size şunu söyleyebilirimki eğer ürününüz ile oluklu mukavva ambalajınızın iç ölçüsü arasında 2 cm den fazla mesafe kalıyor ise ambalaj ölçülerinizi yeniden değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Doğru Ambalaj Tasarımı ve Dizaynı Kullanmak: Kullanmakta olduğunuz ambalaj tasarımı nedeni ile gereksiz oluşan m2 leri mümkün olduğunca elimine edebilirsiniz. Sadece Oluklu mukavvanın enxboyxyükseklik ölçüleri ile oynayarak daha az m2 oluklu mukavva ile aynı hacimde ambalaj tasarımları yapabilirsiniz.

Oluklu Mukavva Spesifikasyonlarınızı Doğru Tespit Ettiğinize Emin Olun: Piyasa da onlarca farklı kağıt üreticisinin üretmiş olduğu ve yüzlerce farklı kombinasyonda kağıt kaliteleri mevcuttur. Sizin işiniz için gerekli olan min kalite değerlerinin (ECT,Burst,BCT) ne olduğunu hesaplayın ve üreticilerden bu değerler doğrultusunda fiyat teklifleri talep edin. Şunu sakın unutmayın ki piyasada kullanılan garamaj (gr/m2) veya kutu birim ağırlığına göre yapılan maliyetlendirme sizi kesinlikle doğru kalite tanımlamasına ve birim maliyete götürmez.

Kağıt Maliyetlerini Takip Edin: Piyasadaki farklı araçları kullanarak kağıt maliyetlerindeki dalgalanmaları yakından takip edin böylece herhangi bir zam dalgası size ulaşmadan üretici firmanız ile görüşüp kendinizi koruyabilirsiniz.

Rekabet : Internet üzerinden oluklu mukavva satışı yapan veya düşük kapasiteli işletmelerde üretim yapan firmalar az adetli kullanımlar için uygun olabilir ama endüstriyel firmaların ihtiyacı olan fiyat seviyelerini elde etmeleri mümkün değildir. Bu nedenle size yakın bir lokasyonda bulunan ve kapasite olarak size hizmet edebilecek bir firma ile uzun dönemli ilişkiler kurmaya çalışın. Şunu kesinlikle unutmayın asıl maliyet tasarrufu tedarikçi değiştirerek değil ürün ve spesifikasyonlarda yapılacak değişiklikler ile elde edilir.

Daha Yüksek Oranlarda Sipariş Adedi Oluşturmaya Çalışın : Kullanmakta olduğunuz ambalaj boyut ve kalitelerini optimize ederek sipariş adetlerinizi aynı üründe mümkün olduğunca arttırmaya çalışın. Örnek vermek gerekirse 1000 ad sipariş ile 5000 ad sipariş arasında maliyetlerde %10-15 arasında fark olabilir bu nedenle tekliflerinizi farklı adetler için detaylandırarak talep edin 1000-5000-10.000 ad gibi.

Konsinye Çalışma : Oluklu Mukavva üreticinizle konsinye depo işletme şartlarını konuşun ürünlerinizi stoktan zamanında teslim alın ve üreticinize yüksek miktarlarda üretim yaparak maliyetlerini düşürme imkanı tanıyın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir