Oluklu Mukavva Kağıtları Fiyat Beklentisi

Tarafından gönderildi: webmaster__ Yorumlar: 0

•Fransa merkezli ambalaj kağıdı üreticisi Emin Leydier , 01 Temmuz 2017’den geçerli olmak üzere atık bazlı ambalaj kağıdı fiyatlarını +50 Euro/ton arttırmayı hedefliyor. (RISI)

•Smurfit Kappa , artan maliyetleri ve devam eden güçlü talebi işaret ederek , atık bazlı esmer ambalaj kağıdı fiyatlarını 03 Temmuz 2017 tarihinden itibaren tüm Avrupa’da +50 Euro/ton arttıracağını açıkladı. (RISI)

•Avrupa’nın büyük kağıt üreticilerinden olan İspanya merkezli Saica , Avrupa’da devam eden yüksek talep ve Avrupa atık kağıt (OCC) piyasasında beklenen olası fiyat artışlarını da dikkate alarak , Haziran’dan geçerli olmak üzere , ürettiği tüm kağıt türlerinin fiyatlarını İspanya ve Portekiz’de 55 Euro/t arttıracağını duyurdu. (RISI)

•İsveç merkezli global kağıt üreticisi SCA , 01 Ağustos 2017 tarihinden geçerli olmak üzere tüm kahverengi ve beyaz kraftliner kağıt çeşitleri için +50 €/t zam uygulayacağını açıkladı. (RISI)

•DS Smith , yaptığı açıklama ile , 01 Temmuz 2017 tarihinden geçerli olacak şekilde, atık bazlı esmer ambalaj kağıdı fiyatlarını tüm Avrupa’da +50 Euro/ton arttıracağını duyurdu. (RISI)

•Smurfit Kappa’nın , 17 Temmuz 2017 tarihinden geçerli olmak üzere , esmer ve beyaz kraftliner kağıdına +50 €/t zam yapmayı hedeflediği açıklandı. (RISI)

Tüm bu veriler ışığında ülkemizde üretilen recy türü kağıtlar ile yurt dışından döviz ile ithal edilen kraft türü kağıtların fiyatlarında Temmuz ayı itibariyle bir miktar daha artış gerçekleşeceğini söylemek çok da anlamsız olmaz diye düşünüyorum.

Kağıt piyasalarında yaşanan bu gelişmelerin yanında ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik ve siyasal gelişmeler ile piyasadaki mevcut risk algısı özellikle orta ve ufak ölçekli oluklu mukavva üreticileri ile bu tip firmalardan levha tedarik eden irili ufaklı konfeksiyon atölyeleri açısından işlerin sıkıntılı bir döneme doğru evrildiğini söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir