2017-2021 Oluklu Mukavva Pazar Beklentisi

Tarafından gönderildi: webmaster__ Yorumlar: 0

2017-2021 Oluklu Mukavva Pazar Beklentisi

Smithers Pira tarafından yapılan son araştırma sonuçlarına göre; dünya genelinde oluklu mukavva ambalaj talebindeki artışın yavaşlama belirtileri gösterdiği tespit edilmiş.(http://www.smitherspira.com/industry-market-reports/packaging/the-future-of-global-corrugated)

2009-2015 yılları arasında oluklu mukavva tüketiminin yıllık ortalama % 4.3 oranında arttığı ancak 2016-2021 yılları arasında bu oranın yılda % 3.6’ya düşmesi beklenmekte.

Ayrıca, endüstrinin küresel durgunluğun ardından 2014’ten 2015’e kadar yalnızca % 3,6’ya yükselen büyüme oranlarının 2009 ve 2010 yılları arasında % 7,4 düzeyinden düştüğü belirtiliyor.

İnternet alışverişinin devam eden büyümesi, oluklu mukavva piyasasında bir yenilik ve dinamizm oluşturmaya devam edecek gibi görünüyor.

Tahmin dönemi boyunca pazar payındaki en önemli kazanç “2016 ve 2021 yılları arasında oluklu mukavva talebindeki en yüksek yüzde artışın elektrikli ürünler endüstrisinde gerçekleşmesi beklenirken, en büyük net artan talep işlenmiş gıda pazarında görüleceği öngörülmektedir.

Yukarıdaki analize ilave olarak ; ülkemizde son yıllarda yaşanan ekonomik daralma ve tüketim oranlarında hızlı gerilemenin yarattığı pazar daralmasına ilave olarak sektörde yer alan kağıt ve oluklu mukavva üretici firmaların üretim kapasitelerini arttırmaya yönelik makineleşme ve otomasyon hamlelerini birlikte düşündüğümüzde ; ihracat alternatifleri ,verimlilik ve maliyet odaklı yaklaşımların her zamankinden daha fazla önem arz edeceği ve sonuç olarak sektörde ayakta kalmanın gün geçtikçe daha da zorlaşacağı bir döneme doğru ilerliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir