Kağıt ve Oluklu Mukavva Ambalaj Fiyatları , Bundan Sonra Ne Beklemeli ; Ne Yapmalı ?

Tarafından gönderildi: webmaster__ Yorumlar: 0

FİYATLAR GEÇTİĞİMİZ DÖNEMDE NEDEN YÜKSELDİ ?

Basit Cevap : Arz&Talep dengesinde halen talep tarafı ağır basıyor ve piyasada yeterli seviyede kağıt bulunamıyor.

Konuyu daha iyi anlayabilmek için aşağıdaki tabloların işe yarayacağını düşünüyorum ;

Öncelikle Dünya üzerindeki oluklu mukavva ve kağıt tüketimi ve talebi nasıl dağılıyor ona bakalım.

Grafikten görebileceğiniz gibi oluklu mukavva kağıdında en büyük tüketici Çin’in başını çektiği Asya pazarı (Çin-G.Kore-Hindistan) sonra sırası ile Kuzey Amerika ve Batı Avrupa (Almanya-UK-Fransa-İspanya-İtalya) dediğimiz bölgelerin toplamı global oluklu mukavva tüketiminin %80 lik kısmını oluşturuyorlar ve bu pazarlarda meydana gelen değişimler diğer ülkelerde yer alan kağıt ve oluklu mukavva piyasalarına direk etki ediyor.

Oluklu mukavva ambalajlarda kullanılan Kraft kağıdındaki durumu ise aşağıdaki gibi özetleyebiliriz, özellikle neme karşı yüksek direnci yüksek ve ağır yük taşıma özelliğine sahip olması nedeni ile endüstriyel ve yaş sebze meyve ihracatında yoğun olarak kullanılan ; SEKA fabrikalarının kapatılması sonrasında çok kısıtlı bir üretim kapasitesine sahip olduğumuz için iç piyasadaki talebi büyük bir oranda ithalat ile yönetmek durumunda kaldığımız Kraft kağıdı piyasasındaki temel aktörler ve bu pazarlardaki durum nedir diye baktığımızda ; gördüğümüz tablo Virgin Kraft diye tabir ettiğimiz kağıdın en büyük tüketicisinin Kuzey Amerika pazarı olduğunu (%47) bunu sırası ile Doğu Asya ülkeleri (%17) ve Batı Avrupa (%12) ile Latin Amerika (%12) nın takip ettiğini söyleyebiliriz.

Kraft kağıdı tüketiminin en yoğun olduğu Kuzey Amerika da yapılan analizlere göre 2018 yılında zirve yapan Kraft kağıdı talebinin 2019 yılı itibariyle bir miktar azalma göstermesi ve arz kapasitesinin altına inmesine rağmen Kraft kağıdı üreten fabrikaların çalışma oranları %95 üzerinde olmaya devam edecektir. Bu tablodan bizim çıkaracağımız sonuç eğer kur dalgalanmaları düzene girebilir ve Çin ile ABD pazarlarında anormal bir gelişme yaşanmaz ise 2019 yılında Kraft kağıdı tedarik etmek 2018 e göre bir miktar daha kolay ve dolar bazında uygun maliyetli olabilir diye ümit edebiliriz.

Ülkemizdeki kağıt ve oluklu mukavva piyasalarını yakından ilgilendiren diğer bir bölgede dünya oluklu mukavva ve kağıt tüketiminde 3.sırada yer alan Avrupa Birliği pazarında meydana gelen değişimlerdir. Söz konusu Pazar verilerini incelediğimizde; Batı Avrupa gurubu ülkelerin geri dönüşümlü kağıt üretim kapasitelerinin pazar talebinin üzerinde olduğunu fakat 2019 yılı beklentisi geri dönüşümlü kağıt üreten tesislerin kapasiteleri %95 in üzerinde bir orana sahip olacaklarki bu oran kağıt fabrikaları için hiç de fena bir oran sayılmaz.

Bundan Sonra Ne Beklemeli :

Her ne kadar son günlerde geri gelen döviz kurları piyasada maliyetlerin azaldığı yönünde bir algı oluşmasına neden olsa bile ülkemiz dinamiklerini göz önüne aldığımız da ; azalarak devam eden iç piyasa tüketim oranları ; artan enerji , işçilik , nakliye ve en önemlisi finansman giderleri nedeniyle iç piyasadaki oluklu mukavva üreticilerini ilerleyen dönemde kapasite ve doluluk oranları açısından zor günlerin beklediğini söyleyebilirim. Yıl sonuna min stok seviyesi ile girme hedefi ve azalan talep karşısında yıl sonu satış tonajını yakalama baskısı gibi gerekçeler artan üretim maliyetlerine rağmen fiyatlar üzerinde azalış yönünde kısa süreli bir trend oluşmasına neden olabilir. Fakat bu durumun sürdürülebilir olmayacağını kısa bir süre sonra piyasadaki tüm oyuncuların satış fiyatlarını yeniden yukarı yönde revize etmesi kaçınılmaz olacaktır. Tüm bunların üzerine bir de tahsilatlarda yaşanmaya başlanan sorunlar ile üretici firmaların nakit akışlarında oluşabilecek dalgalanmaları eklediğimizde piyasayı her zamankinden daha zor günlerin beklediğini söyleyebiliriz. Bu senaryoya göre ilerleyen dönemde piyasada kaynak yani kağıt kıtlığı diye tanımlayabileceğimiz bir döneme doğru evrilebilir ve bunun neticesinde fiyatların artışı probleminin yanında bir de ambalaj tedarik edebilme sorunu ile uğraşmaya başlayabiliriz.

Ne Yapmak Lazım :

Oluklu mukavva ambalaj tedariği konusunda tüketici firmaların özellikle tedarik zinciri ve satınalma yöneticilerinin her zamankinden çok daha temkinli ve hazırlıklı olması gerektiği bir döneme doğru gidiyoruz. Yukarıda global ve yerel ölçekte yorumlamaya çalıştığım senaryoların herhangi birinin veya bir kaçının meydana gelmesi durumunda mevcut tedarikçilerinizin nasıl tepki vereceğini ; ambalaj tedarik süreçlerinin aksamadan devam etmesinin nasıl garanti altına alınabileceği ve en önemlisi üretim maliyetlerinin bundan nasıl ve ne kadar etkileneceğini önceden analiz etmeli ve gerekli önlemleri zaman kaybetmeden almaları gerekmektedir.

Eğer sizde satın aldığınız oluklu mukavva ambalajın gerçekten ihtiyacınız olan kalite ve fiyat seviyesinde olup olmadığını merak ediyor ; toplam lojistik ve ambalaj maliyetlerinizde tasarruf imkanınız olup olmadığını tespit etmek ; iyileştirme çalışmalarını bir an önce hayata geçirmek ve bu konuda uzman bir ekip ile çalışmak isterseniz bizimle irtibata geçebilir birlikte ambalaj maliyetlerinizi nasıl azaltabileceğimiz hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulunabiliriz.

Serkan KARAKALE
Satış ve Finans Direktörü
ANİTTA END.AMBALAJ ve MÜHENDİSLİK LTD.ŞTİ.
Oruçreis Mh.Tekstilkent Cd B-5 Blk.No:33 Esenler/İSTANBUL
Mob: 0 542 319 19 74 Tel : 0 212 438 67 25 ve Fax : 0 212 438 31 09

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir